Krásny upravený trávnik pripomínajúci hustý zelený koberec, bez lysých škvŕn a nedbalých kríkov nie je darom od prírody, ani dôsledkom nejakých zázračných semienok alebo zázračných chemikálií.
Na to, aby ste na svojom pozemku vytvorili krásny trávnatý porast, treba vykonávať činnosti:

Kosenie pozemkov je najdôležitejším prvkom starostlivosti o trávnik.

Ak je pozemok veľmi zanedbaný a vy chcete na ňom len trávu, tak býva vhodné zapojiť aj silnejšiu techniku. Na začiatok je potrebné sa zbaviť nežiadúcich stromov a kríkov, ktoré sa rokmi na pozemku uchytili. V tomto bode je vhodná úprava lesnou frézou, ktorá pomôže rýchlo a veľmi účinne vyčistiť pozemok do stavu aký si predstavujete. Čo je veľký plus, že sa nemusíte starať o odvoz bio odpadu. Lesná fréza ho totiž rozdrví na drobný mulč a ten rovno zapracuje do zeminy.

Na kosenie trávnika sa najbežnejšie používa kosačka, či už benzínová alebo elektrická. Výber býva na základe veľkosti a umiestnenia pozemku. Ak sa jedná o malý pozemok v blízkosti domu, tak stačí aj elektrická. Kosačka je vhodná len pre udržiavanejší trávnik. Pokiaľ je tráva vyššia, prichádza rad na kosenie krovinorezom, alebo tiež kosenie trávy traktorom.
Trochu sa už zabúda na najjednoduchší nástroj na kosenie. Kosenie kosou bola ešte donedávna najvyužívanejšia metóda. V súčasnosti kosou kosí trávnik menej a menej ľudí a postupne táto činnosť, ktorú ovládal každý muž na dedine zaniká pre modernejšie metódy. Avšak stále prebiehajú súťaže v ručnom kosení kosov, viac informácií nájdete na stránke Slovenského koseckého spolku.

Čistenie pozemkov

Čistenie pozemkov je činnosť na ktorú sa dosť zabúda a pri tom je to činnosť, ktorá by mala prebehnúť pred každým kosením. Očistite trávnik od kameňov, rôznych konárov, pevných predmetov. Ak sa dostanú takéto predmety pod nože kosačky na trávu motor sa úplne zasekne. 
Posledné kosenie pozemkov sa robí na jeseň, pred mrazom. Trávu nikdy nekoste v chladnom a mrazivom vetre, konce trávy budú omrznuté a budúci rok nebude dobre klíčiť.

Mulčovanie

Mulčovanie je často považované za nepotrebnú prácu, ale jeho dôležitosť pre krásny vzhľad trávnik je veľká. Mulč (drvený organický materiál) sa ponechá priamo na trávniku. Jeho výhoda je dvojnásobná, keďže nemusíte riešiť odpratanie a odvezenie trávy a zároveň mulčovaním vytvárate prírodné hnojivo.
Pred mulčovaním trávnika je vhodné ho česať a prevzdušňovať. Česanie odstráni suchú trávu, nepotrebné zvyšky, konáre a prevzdušňovanie pôdy pomôže hnojivu, ako aj vlhkosti a vzduchu preniknúť ku koreňom rastliny. Česanie sa vykonáva hrablami a prevzdušňovanie (prepichovanie) vidlami. Na optimalizáciu týchto pracovných úkonov je lepšie kúpiť si univerzálny prevzdušňovač.

Profesionálne služby

Ak si teraz hovoríte, že nemáte pomaly ani čas vytiahnuť kosačku a váš trávnik tomu aj zodpovedá, tak je na mieste porozmýšľať nad objednaním profesionálnej služby na kosenie pozemkov. Cena za kosenie závisí od vášho pozemku a od toho, aké služby chcete využiť pre úpravu vlastného pozemku. Najmä ak má niekto dlhodobo neudržiavaný pozemok, je náročné ho svojpomocne dostať rýchlo do upraveného stavu.
Zavolanie profesionálov má ešte jednu nespornú výhodu. Pre úpravu pozemkov okolo domu obvykle stačí kosačka, najmä ak je jeho rozloha malá. Ak však máte väčší pozemok, samotná kosačka nemusí byť postačujúca pre kosenie a úpravu pozemku. Navyše ak sa jedná o pozemok v náročnejšom teréne, navyše s krovinami a stromami, tak je veľmi vítaná aj kvalitnejšia technika. Tú si však nie každý chce a môže dovoliť kúpiť.